Back to top
Δευτέρα, 18 Αυγούστου, 2014 στις 5:17μμ | Κατηγορία: Αθλητικά | CLOLONIS
ΤΕΛΙΚΟΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΒΟΛΕΪ ΣΤΗ ΒΛΑΧΕΡΝΑ: ΔΥΝΑΜΟ ΒΛΑΧΕΡΝΑΣ – ΑΠΑΙΧΤΟΙ ΜΠΕΖΕΝΙΚΟΥ

Σε ένα κατάμεστο από κόσμο γήπεδο και με την ατμόσφαιρα ηλεκτρισμένη, έγινε ο μεγάλος τελικός του τουρνουά βόλεϊ ανάμεσα στην “Δυναμό Βλαχέρνας” και τους “Άπαιχτους Μπεζενίκου”, βρίσκοντας τους δεύτερους νικητές με 3-1 σετ (12-25, 23-25, 25-19, 19-25).

Οι Άπαιχτοι Μπεζενίκου ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 σετ παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ. Η αντίδραση της Δυναμό Βλαχέρνας ήταν άμεση κάνοντας το 2-1 σετ, αλλά η κούραση των τελευταίων ημερών (με τα ξενύχτια και τις κραιπάλες απ΄ τα πανηγύρια!!!) δεν τους έδωσαν τη δυνατότητα να ανατρέψουν το σκορ και να διεκδικήσουν τον τίτλο. Οι Άπαιχτοι Μπεζενίκου πήραν το τρίτο σετ και ήταν οι μεγάλοι νικητές του τουρνουά. Να αναφέρουμε ότι η κερκίδα ήταν εκρηκτική και ειδικά οι οργανωμένοι φίλαθλοι τον δύο ομάδων κέρδισαν τις εντυπώσεις με τις ενέργειές τους (πάντα σε αθλητικά πλαίσια). Στο τρίτο σετ και ενώ το σκορ ήταν στον πόντο, λίγο έλειψε να ξεφύγει η κατάσταση από κάποιους φανατικούς, αλλά οι ψυχραιμότεροι επικράτησαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε ήρεμα.

Τις απονομές των μεταλλίων και του κυπέλλου έκανε η πρόεδρος της Μορφωτικής Κίνησης Βλαχέρνας κ. Ελένη Κουτσούγερα-Τσιώλη, ενώ πρέπει να αναφερθεί ότι η νικήτρια ομάδα αφιέρωσε το κύπελλο στην συμπαίκτρια τους Έλενα Τσαρουχά – Γκόγκου, που ήταν το μοναδικό κορίτσι στην ομάδα τους. Οι πανηγυρισμοί και τα όλε, όλε από τους νικητές έκλεισαν ευχάριστα την βραδιά του τουρνουά βόλεϊ. Οι μπάλες των τελικών ήταν προσφορά του Βασίλη Μεγρέμη.

Με το μεγάλο τελικό στο τουρνουά Βόλεϊ, έλαβαν τέλος οι ΑΘΛΟΔΙΑΚΟΠΕΣ του Αυγούστου 2014, που η Αθλητική Ένωση Βλαχέρνας, διοργάνωσε φέτος. Ο Πρόεδρος της Α.Ε.Β. Αργύρης Καβουρίνος (ο οποίος δεν κατέβηκε φέτος στο χωριό, για οικογενειακούς λόγους) είχε φροντίσει για τα μετάλλια, κύπελλο, εμφανίσεις, ενώ μοιράστηκαν και περικάρπια στους αθλητές του τελικού.

Η Αθλητική Ένωση Βλαχέρνας, ευχαριστεί όλους τους συμμετέχοντες (παίκτες, προπονητές, θεατές) στις ΑΘΛΟΔΙΑΚΟΠΕΣ 2014, ιδιαιτέρως τους Κώστα Λολώνη και Χριστίνα Τσαρουχά για την βοήθειά τους, στην οργάνωση των αγώνων. Επίσης τους εμπνευστές των πανό (για τις ομάδες του τελικού) και ακόμη την Ελένη Κουτσούγερα-Τσιώλη, τον Βασίλη Μεγρέμη και τον Πητ Παπαχρόνη, για τις προσφορές τους.